2014. február 7., péntek

Darkness in the Park

Van pár hasonló kaliberű videóm, bár jelenleg ezt tartom a leghangulatosabbnak. A Darkness in the Park teljesen spontán jött, iskola után (mivel pont nálam volt a kamera), elmentem egy barátommal a győri Bisinger parkba, és azokat a területeket, amiket jónak láttam egy jó kompozíció elkészítésére, felvettem. A fényelést Adobe After Effects-ben, a vágást Adobe Premiere Pro-ban végeztem el. Remélem tetszik ez a rövid kis egyperces művem :)


2014. február 4., kedd

AGC - Auto Gain Control kikapcsolása

Tény és való, hogy a jó videóminőség mellett a jó hangminőség is elengedhetetlen egy sikeres kompozíció eléréséhez. A drágább handycamek és DSLR-ek is általában el vannak látva egy mikrofon bemenettel (3,5mm jack), jó esetben fejhallgató kimenet is kerül mellé, bár az inkább a Full Frame kategóriában elterjedtebb.

Vörös és Fekete

2004 körül a RODE betört a videózás piacára, és elkezdte gyártani a kamerákhoz a különböző típusú videómikrofonokat. Ilyen volt például a legelső Rode Videomic is, ami hatalmas sikert aratott. Amatőrök és profik is felfigyeltek a RODE termékeire, nem véletlenül, hiszen megfizethető áron egy szerethető minőséget kapunk.

Impozáns mi? Kamerán még durvább!

A RODE Videomic Rycote egy 2012 körül megjelenő szuperkardioid puskamikrofon, A mono csatornás RODE Videomic-ok közül a harmadik. Előtte volt a sima Videomic, amit gyenge felfüggesztése miatt már nem ajánlanak, a Videomic Pro, amit elláttak egy +20dB erősítéssel, és ugye végül a tesztmodellünk. Hangminőségben a három mikrofon teljesen megegyezik, Videomic Pro-t inkább azok vesznek, akik +20dB analóg erősítésért képesek jobban a zsebük mélyére nyúlni.
Szabványos 3,5-es jack csatlakozó

A hangminőség az árhoz mérve kifogástalan, azonban van egy sajnálatos probléma, ami sok DSLR user életét megkeseríti, főleg ha EOS 550D vagy EOS 7D van a birtokában. Létezik az úgy nevezett AGC, avagy az Auto Gain Control. Funkciója, hogy szabályozza a hangunkat a felvétel közben, ahol gyenge a hang, ott erősít rajta, ahol erős a hang, ott pedig gyengít, ilyen egyszerű. Sajnos azonban nekünk ez inkább hátrány, mintsem előny, hiszen az AGC által keltett hiss noise(szürkezaj) elrontja az összhangot. Itt jön képbe az, hogy kikapcsoljuk az AGC-t, csak most jön a bibi...Egyes kamerákban nem lehet kikapcsolni(550D,7D). Hála istennek időközben egy kisebb fejlesztői csoport megalkotta a Magic Lantern nevű csodálatos firmware-t amivel lefrissítve kameránkat újabb funkciókat érünk el Canon márkájú fényképezőnkkel. Ebbe beletartozik az is, hogy végre ki lehet kapcsolni az AGC-t, ami jó, de ha valaki mégsem akarja feltenni az ML-t, akkor nem tudja kikapcsolni. Canon EOS 600D-nél (ami nekem is van) szintúgy megtévesztő a dolog, hisz ki lehet kapcsolni, de az utólagos erősítésnél visszajön a zaj.

Hosszú fórumozgatások és videónézegetések után találtam rá a tuti megoldásra. Nagyon egyszerű eljárás. Íme a kép:

Amilyen egyszerű, olyan nagyszerű

Egy kis kábel volna a megoldás? Igen! Ez a kábel egy nagyon jó tulajdonsággal bír: megszünteti az AGC által létrejött hangi zajokat, súgásokat. A kábel lényege, hogy az amúgy mono hangot sztereóvá alakítja egy splitterként(elosztóként). A leosztott csatornák végei eltérnek, a bal csatorna egy apa csatlakozót kapott, míg a jobb csatorna egy anya csatlakozót. Nézzük csak a két csatorna funkcióját:

Bal csatorna: A bal csatorna végződésére akármilyen különös, csupán egy MP3/MP4/iPod lejátszót kell csatlakoztatnunk. Azonban mielőtt rákötnénk a kábelre, fel kell tennünk egy 19kHz-es tónus hangfájlt a memóriájára, és felvétel előtt max hangerőn elindítani. A hangfájlt itt letölthetitek. Ha a kameránk hangbeállításainál megnézzük a két csatornát, akkor a bal csatornán egy fix hangerőn lejátszódó hangot fogunk látni, az alsón pedig a tiszta hangot.

Csupán egy 200-asnál nem sokkal nagyobb MP3 lejátszó

Jobb csatorna: A jobb csatornára kötjük logikusan a mikrofonunkat, ez már egy teljesen zajmentes, abszolút tiszta hang lesz, bővebben nem is írok róla ezért.

Az összerakás végén

A fenti ábrán látható módon összeszereljük, bedugjuk a kameránkba, és már nyomhatjuk is a Rec gombot.

Az utómunkáról nem mutatok képeket, mivel minden programban máshogy kell megcsinálni, de amúgy nem nehéz. Miután betesszük a programba a videót, látni fogjuk hogy két csatornás hangja lesz, a bal csatornát töröljük, és a jobb csatornát duplikálva a bal helyére tesszük. Remélem tudtam segíteni, jó forgatást! :)

Végezetül pedig a bejegyzés végére ide linkelem magát a videómat is róla, ugyanis elkészült videós verzióban is. :)



2014. február 3., hétfő

Videóvágó programok - avagy melyiket érdemes használni

A videóvágó programok rendkívül hasznosak, hiszen segítségükkel több vágóképet tudunk egymás után helyezni, így létrehozva egy összevágott, remélhetőleg minőségi videót. Sok amatőr videós elköveti azt a hibát, hogy mikor felvesz egy videót, nem vágja ki a hibás részeket, ami nagyban rontja a videó értékét. Vágóprogramok nélkül ma nem léteznének se filmek, se videóklippek. 

A vágás egy vágó/operatőr számára elengedhetetlen segédeszköz, ezért nem mindegy, melyik vágóprogramot használjuk. Összeszedtem pár olyan videóvágó programot, amely a leginkább elterjedt a köztudatban, és pár gondolat erejéig szeretném is őket bemutatni.

Itt jegyezném meg, hogy ez minden videósra vonatkozik, aki igényes videókat akar gyártani.

Sony Vegas:


A Sony Vegas máig talán a legelterjedtebb videóvágó program, de főképp amatőrök használják (jó esetben...). "Pályafutásom" megkezdésekor én is ezt a programot használtam, mivel ez a videóvágó kezelte a régi kamerám mpeg2-es kodekjét. Alapvetően nem rossz vágó program, azonban az én személyes tapasztalataim miatt eléggé negatívan állok hozzá a programhoz. Éppen ezért felsorolom a számomra pozitív és negatív dolgokat:

Pozitív:
  • Alapok megtanulására ideális
  • Egyszerű, gyors vágás
  • Keyframek használata könnyű
  • Viszonylag sok effekt.
Negatív:
  • A kezelőfelület grafikus dizájnja hányingerkeltő
  • Van elég sok funkció, de nem elég, vagy nagyon el van rejtve
  • Rendkívül instabil, nagyon gyakran kifagy, összeomlik (gyakorlatilag a 9-estől a 12-es verzióig mindegyik, nekem senki ne mondja hogy azért, mert tört...Az eredeti Vegasok is instabilak)
  • Az effektek a vártnál jobban lassítják a renderelési időt.
  • A renderelés túlzottan függ a hardverspecifikációtól.
Adobe Premiere Pro:


Aki profin foglalkozik a videózással, az 101%, hogy hallott már róla. Az Adobe évente fejleszti a szoftvereit, mely 2012-ig a CS(Creative Suite) verzió alatt futott, 2013-tól pedig a CC(Creative Cloud) verzió alatt fut. Rendkívül professzionális felépítése van, szerény véleményem szerint veri az összes videóvágó programot. Mellé ajánlott program az Adobe After Effects, amellyel a snittjeinket(vágókép) akár ott helyben effektelhetjük és ezt azonnal össze is vághatjuk. Ez a két program egymás közt rendkívül frappánsan működik. Az Adobe ráadásul halad a korral, ugyanis a CS5-ös verziótól már csak 64 bites rendszerekre készítik el, ami logikus, hiszen azért egy ilyen videóvágó programnak el kél az erős processzor, valamit a RAM.

Pozitív:
  • Professzionláis kezelőfelület, átláthatóság
  • Rendkívül sok funkció(főleg ha van mellette After Effects)
  • Sok kodeket támogat
  • CUDA és OpenCL grafikus renderelés rendkívül erős
  • Sok effekt
Negatív:
  • Vágás nem egy gombnyomás
  • Sokat memóriacímet foglal le
  • A snittek különféle kezelése csak külön gomb megnyomása után lehetséges (pl. Razor Tool)
  • Erős hardverigény
Windows Movie Maker:

Szintén az egyik legeslegprofibb videóvágó program, a Premiere Pro szintjét erősen megközelíti. És akkor most beszéljünk őszintén... Nyilván aki egy iciri-picirit is ért a videóvágáshoz, az vasvillával fogja kergetni a Movie Makert használó stupid user-eket. A Movie Makernek nagyon egyszerű a históriája. Volt egyszer egy Microsoft aki úgy gondolta, hogy seggberúgja a többi fejlesztői csoportot, és bebizonyítja, hogy ők is simán csinálnak egy videóvágó programot. Csináltak is....EGY VÁLLALHATATLAN TRÁGYADOMBOT.
Komolyan mondom, ha létezik a pokolnál mélyebb dolog akkor ez az. Ezzel is bebizonyosodott, hogy a Microsoft mennyire egy "multifunkcionális" vakondtúrás. És miért vagyok ilyen gonosz szegény Microsofttal, vessetek egy pillantást a képre:


Pozitív:
  • Nincs
  • Mondom, hogy nincs
  • FOGD MÁR FEL, HOGY NINCS!!!
Negatív:
  • Minden, ami előnyére válhatna (animációk, effektek), hátrányává válik
Final Cut Pro:


Óóó igen...A konkurencia. Az Apple, miután teliberöhögte a Microsoft-ot, elkészítette a saját videóvágó programját a Mac OSX-eseknek. Olyan nagyon sok mindent ez sem tud, a különbség viszont annyi, hogy ez legalább ízlésesen néz ki, ráadásul korrektebb videóvágási lehetőségeket is kapunk. Személyes tapasztalatom nincs a programmal, így se pozitív, se negatív jellemzőkkel nem tudok szolgálni(esetleg aki közületek használja, az jelezze itt a blogon, csak hogy valami élet is legyen itt.xD). Abban biztos vagyok viszont, hogy a vágás elsajátítására abszolút megfelel.

Igazándiból még rengeteg vágóprogramot tudnék sorolni, de felesleges. Ezek a videóvágó programok a legelterjedtebbek, ezért a már jól bevált szoftverek mellé teszem a voksom. Összességében tehát ezeket a vágó progikat javaslom használni(kivéve a múúúúvi mékert). Remélem elég segítséget tudtam nektek nyújtani. Szép estét! :)

Egy kis bevezetés...

Üdvözlök minden kedves blog látogatót!

Eljött az a pillanat, amikor arra a döntésre jutottam, hogy elkészítek egy blogot. Már régóta a fúrta a gondolatomat az ötlet, hiszen régebben is vezettem egy blogot, igaz nem sokáig.

Az első blogomnak nem volt speciális funkciója, inkább csak videóposztolgatásra, vagy apróbb kis bejegyzések írogatására volt fenntartva, és a YouTube csatornámmal párhuzamosan indult. Ebből kifolyólag a nézői hiányból adódóan sajnos a blogomnak nem igen volt nézője/olvasója, így körül-belül 1 hónap után mártírhalált halt.
 Kattints ide a csatorna megtekintéséhez

Azonban most, hogy kimondhatom azt, hogy lett egy alap nézettségem a csatornámon, mivel már 3200 feliratkozót tudhatok magam mögött, így volt merszem ezt a lépést is megtenni, hogy újra nyitok egy blogot.
A blogom témája egy kategóriára fog fókuszálni, hiszen azért készítettem. Nem titok, hogy engem nagyon érdekel a filmográfia, és operatőr szeretnék később lenni. Amennyire csak tudok, igyekszek is tenni az ügy érdekében. A szerzett pénzemet kamera upgradek-re költöm, így most már mondhatom azt, hogy egy relatíve olyan kamerám és felszerelésem van, amivel már tudok valamit is kezdeni.

Egyszóval a blog témája főképp a videózással kapcsolatos technikai dolgokról szólna, ami nem feltétlen DSLR vagy bármilyen profi kamerákhoz kapcsolódó téma lenne. Olyanokhoz is szólnék a blogomban, akik esetleg "mezei" handycam tulajdonosok, hiszen lehet, hogy sok embernek nincs lehetősége profi kamerát beszerezni, viszont szeretnének a kamerájukból egy normális minőséget kicsikarni.

Amikor elkezdtem a videózást, egy 480p-s Sony DCR-SX21E handycammel forgattam le a VLOG és egyéb kategóriába sorolható kis videóimat, ez alatt összeszedtem egy alap tudást vágás és effektelés terén. Dancsó Péteren keresztül ismerkedtem meg a DSLR használatával, hiszen ő is egy DSLR-rel rögzíti a videóit, pontosan egy Canon EOS 550D-vel. Hosszú tesztek, olvasgatások, és tanulgatások után végül rá fél évre sikerült beszereznem egy Canon EOS 600D tükörreflexes fényképezőgépet, pár hónappal rá pedig vettem hozzá egy RODE Videomic Rycote mikrofont a hangminőség javítása érdekében, illetve természetesen a kiegészítők sem maradtak el(szűrők, intervallométer, lámpa).
Canon EOS 600D + 18-55mm 3.5-5.6 IS II
RODE Videomic Rycote felfüggesztéssel
Kedves olvasó! Amennyiben elolvastad első blog bejegyzésem, köszönöm szépen, remélem máskor is számíthatok jelenlétedre, hiszen számos praktikát osztok majd meg veletek. Tovább viszont nem fárasztalak titeket, hiszen már a következő blogomon töröm a fejem. További szép napot :)

Végezetül engedjétek meg nekem hogy megmutassam nektek az egyik saját kedvenc videómat, nem a legprofibb, de én nekem tetszik :)